Vegas

Strona zawierająca informacje biologiczno-medyczne


Marzec 06, 2021

Złamania i zwichnięcia u zwierząt

Co ciekawe nie tylko ludzie są podatni na złamania ,zwichnięcia i skręcenia ,ale również zwierzęta.

Złamania i zwichnięcia u zwierząt są bardzo podobne jak u ludzi i dużo opis się nie będzie różnił jak w przypadku ludzi, bo ludzie to również zwierzęta. Należy pamiętać że nie tylko u pupilów domowych występują urazy , ale również u zwierząt niecodziennie spotykanych (np. zebra, lampart, papugi itp.)

Złamania to jedno z najczęściej spotykanych następstw urazów u małych zwierząt. Jak większość urazów, złamanie powoduje nie tylko przerwanie ciągłości tkanki kostnej, ale również szereg zaburzeń ogólnych.

Zobacz obraz źródłowy

Jakie objawy obserwujemy przy złamaniu?

  • ból
  • obrzęk
  • zniekształcenie, podkurczenie kończyny
  • ograniczenie lub brak ruchu
  • Złamanie kręgosłupa

złamanie na odcinku dolnym lub środkowym:
pies nie może poruszać tylnymi łapami, szczypanie opuszków palców tylnych kończyn nie powoduje ich cofania ( brak czucia )
złamanie na odcinku szyjnym :
pies nie porusza przednimi ani tylnymi kończynami.
Aby udzielić psu pomocy ułóż go delikatnie na kocu i przewieź do weterynarza.

Złamanie kończyny

Unieruchom złamaną kończynę zakładając opatrunek : miejsce złamania oraz powyżej i poniżej niego owiń warstwą waty opatrunkowej. Jako kolejną warstwę opatrunku załóż bandaż gazowy. Na koniec na całą warstwę opatrunku załóż bandaż elastyczny. Natychmiast zawieź psa do weterynarza!

Złamanie miednicy

Możemy podejrzewać że mamy do czynienia z tym rodzajem złamania , gdy pies stara się nie opierać na tylnych łapach, bądź stąpa na nich z wysiłkiem. Przy tym rodzaju złamania nie zakładamy żadnego opatrunku. Należy ograniczyć poruszanie psa i zawieź go do weterynarza.

Zwichnięcie rzepki jest częstym problemem, szczególnie u małych psów, ale tak naprawdę może powodować problemy u psów dowolnej wielkości. Może ono prowadzić nawet do uszkodzenia chrząstki, zapalenia, bólu, a nawet zerwania więzadła. Wiedząc, jak rozpoznać oznaki zwichnięcia rzepki u psa i mając świadomość niebezpieczeństwa, właściciele zwierząt domowych mogą pomóc chronić kolana swojego pupila.

 

Zobacz obraz źródłowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *