Vegas

Strona zawierająca informacje biologiczno-medyczne


Marzec 07, 2021

Pierwsza pomoc – skręcenia

Metoda PRICE nie jest lekiem, który od razu postawi nas na nogi, jednak odpowiednio stosowana może przynieść pewne korzyści, a w efekcie przyspieszyć leczenie.

Efekty stosowania tej metody są łatwo zauważalne. Każda osoba, która trenuje, powinna zapoznać się z tą metodą, ponieważ może okazać się przydatna.  Jednocześnie jest standardem w postępowaniu Zapobiega utrwaleniu i rozwojowi stanu zapalnego, a także obrzęku, który będzie powodował ograniczenie zakresu ruchu.

P jak protect (ochrona),

Ochrona

Jest to pierwszy element tej metody. Najważniejszą rzeczą jest zabezpieczenie miejsca, które boli. Odpowiednie zabezpieczenie niweluje ryzyko ponownego uszkodzenia. W przypadku kontuzji kończyn dolnych można użyć kul do odciążenia, a w przypadku urazów kończyn górnych można włożyć je w temblak.

R jak recovery (odpoczynek),

Opoczynek

Odpoczynek to kluczowa kwestia w regeneracji tkanek. Pozwala ona na przywrócenie pewnej równowagi. Bez niego nieustannie obciążone tkanki reagują stanem zapalnym, bólem, a nawet pogorszeniem kontuzji. Odpoczynek powinien być na tyle długi, by kontuzjowany mógł poruszać uszkodzoną kończyną bez bólu w pełnym zakresie. Oczywiście nie oznacza to, że jeżeli będzie już mógł ruszać kończyną bez bólu, może zacząć biegać.

I jak ice (lód),

lód

Lód świetnie sobie radzi w ograniczaniu odpowiedzi zapalnej naszego organizmu. Najczęściej stosowana metoda wspomagająca leczenie lodem polega na stosowaniu 20-minutowych okładów. Po tym czasie powinna nastąpić godzinna przerwa. Zalecane jest korzystanie z tej metody 5–6 razy dziennie przez 20 minut. Ważne jest także, aby okład lodowy owinąć bawełnianą tkaniną, dzięki temu unikniemy odmrożenia. Można także skorzystać z żelów chłodzących bądź gotowych kompresów lodowych. Jednak nie można przesadzić z tymi środkami, ponieważ zbyt częste stosowanie może zmniejszyć dopływ krwi i wydłużyć gojenie.

C jak compression (ucisk),

Ucisk

Kompresja ma za zadanie ograniczyć obrzęk spowodowany odpowiedzią zapalną. Oczywiście opuchlizna jest nieunikniona, jednak zbyt duża skutkuje znaczną utratą funkcji oraz spowolnieniem przepływu krwi. Do kompresji używa się elastycznego bandaża. Kompresja powinna być dostosowana do subiektywnych odczuć poszkodowanego, a jednocześnie nie powodować utraty mobilności.

E jak elevation (uniesienie)

Uniesienie

Jest to zabieg bardzo często stosowany w przypadku opuchlizn.

W połączeniu z wyżej wymienionymi elementami daje najlepsze korzyści. Uniesienie ma za zadanie zmniejszenie opuchlizny. Odbywa się to za poprzez zwiększony odpływ żylny z kontuzjowanej kończyny. Zabieg ten jednocześnie przyczynia się do przyspieszonego usuwania metabolitów.

 

Link do filmu przedstawiający metodę PRICE <—-

Trzeba zjechać na dół strony i tam będzie znajdował się film.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *