Vegas

Strona zawierająca informacje biologiczno-medyczne


Urazy cielesne

Urazy dzielą się na:

 • stłuczenia
 • rany
 • złamania
 • skręcenia
 • zwichnięcia

 

Rany dzielą się na :

 • rany cięte,
 • rany tłuczone,
 • rany kłute,
 • rany szarpane.

 

Czasami rany są stosunkowo niegroźne i możemy poradzić sobie z nimi domowymi sposobami, jednak nie powinno się bagatelizować ran! Czasem brak świadomości nad zagrożeniami jest niebezpieczny i dlatego piszę ten artykuł, aby pomóc.

Raną nazywamy przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych organizmu (skóry, błon śluzowych, spojówek) na skutek urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego.

Rany cięte, kłute, tłuczone, szarpane powstają po kontakcie (upadku, otarciu, obiciu) z ostrymi przedmiotami. Każdy w swoim życiu doznał, co najmniej kilku z wymienionych urazów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z daną raną, należy bezzwłocznie udać się do lekarza!

Pamiętajmy, że ranę można zszywać w ciągu 12 godzin od urazu. Potem leczenie takiego obrażenia jest zdecydowanie dłuższe i pozostawia ślad w postaci brzydkiej blizny. Lekarz o ile uzna to za stosowne, może w takich przypadkach zalecić przyjmowanie profilaktycznie antybiotyku. Zdjęcie szwów w zależności od zranienia odbywa się ok. 10-14 dni po ich założeniu.

 

OCENA STANU ZAGROŻENIA

Oceniając stan zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego, trzeba brać pod uwagę:

 • umiejscowienie rany (w pobliżu, jakich narządów, ścięgien lub dużych naczyń krwionośnych znajduje się rana)
 • wielkość rany (rozległość, powierzchnia zranienia)
 • głębokość, wygląd oraz kształt brzegów rany -zależy od siły działania i ostrości narzędzia.
 • Brzegi rany w zależności od okoliczności, w jakich powstała, mogą być:

– głębokie i równe,
– postrzępione,
– stłuczone,
– poszarpane, z fragmentami obcych ciał.

Najważniejsze jest ustalenie, czy rany stanowią zagrożenie zdrowia lub życia poszkodowanego, jaki jest jego stan ogólny i czy rodzaj rany nie niesie kolejnych niebezpieczeństw.

 

INFORMACJE DOTYCZĄCE POMOCY

Udzielając pomocy trzeba dokładnie przemyć otarte miejsce wodą z mydłem lub wodą utlenioną, używając do tego celu najlepiej gazika. Jeżeli grudki brudu tkwią w ranie i nie dają się usunąć, to poszkodowanego należy zawieść do szpitala, aby chirurgicznie oczyścić ranę.

Jeżeli w ranie tkwi ciało obce, to nie wolno go wyjmować, ani poruszać! Ciało obce pełni rolę “korka” tamujący krew. Wyjęcie może spowodować trwałe uszkodzenie organów oraz spowodować wykrwawienie!

 

RANY CIĘTE

Rana cięta jest to rana powstająca na skutek działania przedmiotów ostrych (najczęściej noży). Jest ona zadana poprzez przeciągnięcie ostrza po powierzchni skóry, nie wbicia. Rany cięte mogą być różnej szerokości i głębokości, czasami może dojść do przecięcia ścięgna. Wszystkie rany należy opatrzyć w celu zapobiegawczym. Najczęściej używane są środki takie jak woda utleniona, natomiast jodyna może służyć jedynie do posmarowania skóry wokół rany. Jeżeli rana jest poważna, a krwawienie bardzo obfite należy zastosować opatrunek uciskowy, oraz zgłosić się do lekarza. Rany cięte na ogół dają się bardzo dobrze opatrzyć. Często nie jest nawet potrzebne szycie, zamiast którego lekarze stosują specjalne klamry do połączenia brzegów rany.
RANY KŁUTE

Rana kłuta charakteryzuje się bardzo małą powierzchnią widoczną na skórze i poważnymi nieraz uszkodzeniami wewnętrznymi ciała. Otwór rany jest mały, krwawienie zewnętrzne niewielkie, natomiast krwawienie wewnętrzne może być obfite, w zależności od wielkości i rodzaju uszkodzonych naczyń krwionośnych lub narządów. Rany kłute powstają w skutek działania z dużą siłą ostro zakończonych przedmiotów. Rany kłute najczęściej na zewnątrz wydają się niegroźne, jednak w praktyce jest inaczej. Są one głębokie i w ich wyniku mogą ulec uszkodzeniu narządy wewnętrzne, które mogą się skończyć późniejszymi powikłaniami.

 

 

RANY SZARPANE

Rana szarpana (darta) – rana powstająca w wyniku działania zakrzywionego narzędzia o tępej, kanciastej, zakrzywionej, często zardzewiałej i zabrudzonej krawędzi (hak, bosak, drut, siatka, gwóźdź, sęk) godzącego skośnie lub stycznie do powierzchni ciała. Ma nieregularny kształt i poszarpane, nierówne brzegi. W głębi rany widać niekiedy strzępy oderwanych tkanek. Wskutek zakażenia wywołanego przez obecność zniszczonych, obumarłych tkanek rana goi się źle i pozostawia dużą bliznę. Krwawienie jest dość obfite. W przypadku oderwania dużego kawałka skóry, należy go delikatnie przyłożyć na swoje miejsce, opatrzyć i bezzwłocznie udać się do lekarza.

 

RANY TŁUCZONE

Rana tłuczona – jest to rana powstająca na skutek działania tępego narzędzia o znacznej powierzchni np. cegły, młota, godzącego prostopadle do powierzchni ciała z bardzo dużą siłą. Jej charakterystyczne cechy to nierówność brzegów otartych z naskórka, nieregularny kształt oraz uszkodzenie otaczających tkanek tj. siniec, stłuczenie, obrzęk. Zazwyczaj rany tłuczone występują w częściach ciała, w których pomiędzy skórą a kością nie ma wystarczającej wyściółki, na przykład na głowie lub na kości piszczelowej (skóra jest napięta).

 

LEKI PRZYSPIESZAJĄCE GOJENIE RAN

Woda utleniona – niezbędna do odkażania ropiejących ran, rozluźniania skrzepów krwi. Ma działanie odkażające i bakteriobójcze.

 

PS : Zdjęć nie dodawałem bo był zazwyczaj zbyt krwawe i nie chciałem ich umieszczać